1. Gyvenimas šaltame name

SandarumasKai namo sandarumo testas rodo, jog namas kiauras, visi namų gyventojai tą žino geriau negu bet kokie dokumentai. Suklastoti veikiausiai įmanoma nebent popierius, rodančius, kad namas šiltas ir sandarus, siekiant greičiau susitvarkyti dokumentus. Tačiau niekas nedarytų atvirkštinės klastos – teigtų, kad namas labai šaltas, kai jis šiltas. Kai jau namas šaltas ir nesandarus, tai toks ir yra. Ką tuomet jaučia namo gyventojai?

Ryte baisu iškišti koją

Vien dėl tų šiltų jaukių žiemos rytų būtinas sąžiningas namo pridavimas, nemeluojant apie namo šilumą. Kiauras namas žiemos ryte yra kone pavojus gyvybei, arba bent jau sveikatai tai tikrai. Jeigu turėjote vaikystę šaltame kaimo name, kuris buvo padarytas iš lentų, tarp kurių buvo pripilta neva šiltinamosios medžiagos – pjuvenų, tuomet puikiai suprasite ir žinosite tą jausmą, kuris apima ryte, kai baisu iškišti koją iš patalų, nes bijai, kad ji apledės. Bet jau paryčiais žmonės ima vartytis lovose neramiai, norėti nueiti į tualetą. Tuomet kyla dilema: miegoti su pilna pūsle toliau ir sapnuoti tualetą, ar realiai išdrįsti iki jo nueiti apsisiautus patalais, nes viduje jau beveik minusinė temperatūra…

Kas užkurs krosnį?

Skaityti straipsnį “1. Gyvenimas šaltame name” »

Medinio namo termovizija

Į kai kuriuos namus net nereikia eiti vidun, kad būtų aišku, jog sandarumo testas parodys tikrai prastus rezultatus. Tačiau kai kurie namai iš šalies atrodo visai neblogai, o štai apsilankius viduje ir atlikus įvairius tyrimus, termoviziją, pamatavus temperatūras, paaiškėja prasti rezultatai.

Diagnozė – labai pralaidus namas

Jeigu kai kurie dabar gyvenami namai būtų statomi šiuo metu, tokio namo pridavimas gerų rezultatų neatneštų. Dabartiniai namų statytojai žino, kad reikalavimų apšiltinimui, sandarumui ir energiniam naudingumui yra daugiau negu bet kada, ir jų tik daugės. Štai vieno pralaidaus namo pavyzdys. Jame gyvenusi šeima sakė, kad per naktį visa šiluma išeidavo, tekdavo visą dieną kūrenti krosnį, kad būtų šilta, ir tai rezultatais nebūdavo patenkinti visada.

Medinio namo apšiltinimas – spaliais

Sandarumo vertinimasPirmiausia sandarumo testas parodė, kad sienos yra tikrai pralaidžios. Kaip sakė namą statęs vyras, kažkada būdavo šilčiau. Namus tada visi šiltindavo kuo pigesnėmis medžiagomis. Apskritai, statyba turėjo kitus standartus. Visi naudojo asbestinį šiferį, visi naudojo ir stiklo vatą, niekas šiuose dalykuose nematė kažko pavojingo sveikatai. Dabar asbestas uždraustas dėl vėžio pavojaus, o stiklo vata taip pat stringa į odą bei plaučius. Tačiau tada ir šiltinimas kitoks būdavo. Daug kas į sienas kišdavo spalius, pjuvenas, kuo pigesnes šiltinimui iš bėdos tinkančias medžiagas. Kadangi apšiltinta buvo iš bėdos, tai ir gyvenimas toks teko – iš bėdos. Pirmus metus sienos buvo šiltesnės, vėliau spaliai sukrito, nusėdo, ir atsirado plyšiai viršuje, kur eina šaltis. O ir pats spalių sluoksnis tapo ne toks purus, mažiau oro tarpelių, taigi, pralaidesnis temperatūrai.

Visiškai kiauros palėpės

Skaityti straipsnį “Medinio namo termovizija” »

Kad vaikai nebijotų odontologo

Nors šių laikų odontologija jau yra toli pažengusi nuo savo pirmtakų dantistų veiklos ir dauguma procedūrų pas dantistą nėra nei skausmingos, nei labai nemalonios, visgi galima pastebėti, kad labai dažnai odontologai vis dar atrodo vaikų siaubu. Vien pati odontologija ir gydytojai nepadarys taip, kad vaikai nebijotų eiti pas dantų gydytoją. Čia didžiulį darbą, visų pirma, nudirbti turėtų patys tėvai, prisiimdami tam tikrą atsakomybę ir padarydami daug darbo. Tad ką gi daryti, kad vaikai nebijotų eiti pas odontologą?

Negąsdinti dantistais

OdontologijaDidžiausia klaida, nuo mažens arba bent kartą pagąsdinti vaiką ėjimu pas odontologą. Tėvai kartais net nesusimąsto ir sako „Nevalgyk tiek saldainių, nes turėsi eiti pas dantistę“. Iškart kaip neigiamas dalykas, kaip bausmė skamba ėjimas pas odontologą. Dar blogiau, kai visiškai nemokantys auklėti vaikų tėvai apskritai už kokią nors bausmę siūlo vaikams eiti pas dantistą. Maždaug – jeigu neruoši pamokų, nuvesiu tave pas dantistą. Tėvams reikėtų labai apdairiai galvoti, kuo jie gąsdina vaikus, jeigu norite juos auginti protingus ir paklusnius. Patys kvailiausi tėvai ne tik prigąsdins vaikus dantistu, bet dar ir paskui šauks ant vaiko bei jį baus tada, kai jis nenorės eiti pas dantistą ar verks dantisto kėdėje, kai ten tikrai prireiks atsidurti.

Kartais atvesti profilaktiškai

Skaityti straipsnį “Kad vaikai nebijotų odontologo” »