Apie prekybos centrus Lietuvoje ir užsienyje

Apsipirkimas LietuvojeLietuviams pirmus kartus išvykus atostogauti į užsienį, neretai tenka nusistebėti, kad net nuostabiausiuose Europos miestuose yra labai sunkiai randamas bet koks prekybos centras. Atrodo keista – čia, Lietuvoje, kur gyvenimas nėra toks puikus kaip kitose labiau išsivysčiusiose šalyse, atrodytų, tų prekybos centrų tiesiog daugiau nei bažnyčių. Tačiau Romoje, Paryžiuje ir kituose gražiuose megapoliuose negali surasti nė vieno prekybos centro. Galų gale sužinai, kad jų vienas ar du kur nors pastatyti užmiestyje, kur būtina turėti savo automobilį. Tai kur gi žmonės viską perka?

Lietuva – prekybos centrų kraštas

Iš tiesų prekybos centrų manija mūsų krašte yra tapusi kone fenomenalia, nes prekybos centrai kyla iš statybų aikštelių greičiau nei gyvenamieji namai. Iš Europos vakarų pas mus viešėti atvykę užsieniečiai taip pat dažnai tuo stebisi, nes nebūna prie to pripratę. Žinoma, kad Lenkijoje, Latvijoje, netgi Skadinavijoje tokių parduotuvių yra daugiau. Mokslininkai kartais daro spėjimą, kad šiaurinėje dalyje gyvenantiems žmonėms labai trūksta šviesos, o šviesa yra ir laimės, ir džiaugsmo, ir dar daug ko šaltinis, todėl juos taip visada traukia, masina vilioja prekybos centrai. Gal taip ir yra, o gal ir ne. Tačiau pas mus iš tiesų yra gana sudėtingos sąlygos smulkiajam verslui plėtotis, o jeigu pažvelgtume į turtingiausių šalies žmonių dešimtuką, pamatysime, kad didelė dalis jų yra didžiųjų prekybos tinklų savininkai bei akcininkai.

Europoje karaliauja mažos parduotuvėlės

Ką išvysime nuvykę į kurią nors kitą vakarų šalį? Jeigu ji karšta, beveik visur matysime daugybę ant kiekvieno gatvės kampo išdygusių prekystalių su vaisiais. Sąlygos tokiai prekybai ten yra iš biurokratinės pusės, o taip pat ir pati paklausa bei pasiūla labai gausi. Tokių turgaus tipų prekiavimų daug, o parduotuvėse vaisiai bei daržovės neretai net brangesni. Ko neišvysime Paryžiaus ar Romos centre, tai milžiniško prekybos centro, kokį rasime Vilniaus ar Kauno senamiesčiuose. Čia karaliauja mažutės parduotuvės, kepinių „bakalėjos“, pieno prekių, žuvies, mėsos. Visos jos specializuotos, ir norint nusipirkti šviežią bandelę, eisi į bakalėją, o norėdamas užsigerti ją jogurtu, eisi į pieno krautuvėlę. Lietuviui iškart kyla išgyvenimo instinktas kuo skubiau ieškoti prekybos centro ir veržtis į jį apsipirkti, „nes ten viskas pigiau ir pasirinkimas didesnis“. Nors galbūt net ir perkame ne pačius pigiausius dalykus, tačiau tokiose parduotuvėlėse gali atrodyti viskas „užbranginta“. Savisaugos mechanizmas veikia vadovaujantis patirtimi Lietuvoje, tačiau nebūtinai taip viskas bus ir užsienyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *